Fale radiowe (promieniowanie radiowe) są falami elektromagnetycznymi wytwarzanymi przez prąd. Jeszcze kilka lat temu fale radiowe kojarzone były tylko i wyłącznie z odbiornikami grającymi, obecnie jednak są już szeroko rozpowszechnione w kosmetyce, fizjoterapii i medycynie.
Działanie kosmetyczne fal radiowych polega na termolizie (diatermii) przy pomocy prądu szybkozmiennego o wysokim napięciu. Zmiana energii powoduje wytwarzanie ciepła, które rozgrzewa ośrodek (naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną), a w przypadku fizjoterapii - mięśnie i stawy. Urządzenia wykorzystujące zjawisko fal radiowych do zabiegów kosmetycznych istnieją od niedawna. Obecnie pojawia się ich coraz więcej, bo i zapotrzebowanie na nie rośnie.
Najczęściej zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych polegają na podgrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury (40-45 stopni Celsjusza), w której kolagen ulega skurczeniu, a następnie napina się, odnawiając swoją strukturę.
Podwyższona temperatura stymuluje również fibroblasty do produkcji białek: kolagenu i elastyny, powodując zwiększenie napięcia i elastyczności skóry. W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej na zasadzie selektywnej termoindukcji fala radiowa rozbija tłuszcz (lipoliza), nie niszcząc przy tym otaczających komórek nerwowych i naczyń krwionośnych. Poprawia także krążenie krwi i przyśpiesza metabolizm komórkowy. Metodą tą można również transportować przezskórnie związki aktywne na zasadzie mezoterapii bezigłowej. Dla uzyskania efektu fizjo-chemicznego urządzenie powinno emitować prąd o natężeniu minimum 1A, a częstotliwość fal radiowych powinna być wystarczająco wysoka, by uniknąć niepożądanych efektów ubocznych (poparzenia). Obecnie na rynku, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, wykorzystuje się urządzenia emitujące fale mieszczące się w przedziale 700- -40,46 kHz. Fale radiowe w kontakcie ze skórą powodują efekt Joulea, który polega na uwolnieniu ciepła poprzez natężenie elektryczne. W fizykoterapii i kosmetologii wykorzystuje się pole wysokiej częstotliwości, która pozwala na szybką zmianę polaryzacji. Eliminuje to ryzyko skutków ubocznych w postaci skurczów mięśni, migotania przedsionków czy innych objawów. Dzięki zastosowaniu częstotliwości powyżej 400 kHz bez ryzyka porażenia prądem można wykorzystać w zabiegach kosmetycznych wiązki o wyższym natężeniu.
Zalety:
Zagwarantowane bezpieczeństwo: Podczas zabiegu temperatura na skórze jest zmniejszana i stabilna,
Szybki rezultat: Ogrzanie tkanki kolagenowej w trakcie zabiegu powoduje kurczenie się, stymulując tkankę do wytwarzania większej ilości kolagen. Już po pierwszym zabiegu skóra jest wzmocniona oraz napięta,
Długotrwały efekt: Po 2-6 miesiącach, kollagen będzie się wiązać dzień za dniem. Skóra stanie się gładsza, a zmarszczka będzie niewidoczna. Efekt ten utrzyma się przez długi czas,
Technologia high-tech - nieporównywalna z tradycyjnymi metodami wygładzania zmarszczek i modelowania ciała.
Zabiegi na twarz dają następujące efekty:
likwidacja zwiotczeń - lifting twarzy, szyi i dekoltu,
poprawa napięcia policzków,
poprawa owalu twarzy - likwidację tzw. "chomików",